Mao Star. Instynktowne zanikanie w przestrzeni
Listy i materiały do biografii Małgorzaty Starowieyskiej (1953–2006)
Opis fizyczny 392 strony; 205 x 260 mm; oprawa broszurowa: ilustracje; 26 cm
ISBN 978-83-7908-015-1
Kup
„Kiedy już powzięłam zamiar stworzenia niniejszej książki, zależało mi, by Mao Star niejako sama dała świadectwo, by ukazała się czytelnikowi w tak zwanej pełni. Z tego też powodu zrezygnowałam z napisania standardowej biografii, a postanowiłam przygotować do druku jej listy. Na jakiś czas schować się w cień, aby zbojkotować absurd konieczności stawania się rzecznikiem, jej obrońcą”.
Kapsyda Kobro-Okołowicz
Ta książka wskrzesza postać artystki, jej dzieło i czas, w którym wyjechała z Polski i osiadła w Berlinie, czas przełomowy dla nas i dla Europy”.
„Śledząc od kilku lat poczynania Kapsydy Kobro z przekonaniem mogę powiedzieć, iż począwszy od 2009 roku do dnia dzisiejszego konsekwentnie realizowała swój projekt badawczy poświęcony życiu i twórczości Małgorzaty Starowieyskiej. Była to praca wieloaspektowa, wymagająca różnych kompetencji i uruchamiająca odmienne pokłady wrażliwości. Z punktu widzenia antropologa przeprowadziła po prostu wielostanowiskowe badania terenowe w wielu miastach Europy, tropiąc ślady i wspomnienia o Mao Star. Analizy archiwów łączyły się z pogłębionymi rozmowami, a tekstuologia z psychologią. Jej wysiłki miały także ważny walor ocalający: dokumenty, pamięć, zapisy fotograficzne i plastyczne mogły bowiem zniknąć. Dzięki pracy p. Kobro zostały jednak ocalone.
Całość pracy ma charakter nowatorski, fachowy, inspirujący. Monografia poświęcona niesłusznie zapomnianej artystce jest także istotnym przyczynkiem do historii polskiej sztuki końca XX wieku, jej kontaktów ze sztuką zachodniej Europy, rozwojem performensu oraz – last but not least – studium z zakresu sztuki kobiecej. To studium dojrzałe, skrupulatnie przygotowane, wieloaspektowe, odsłaniające mikroświat artystki, która z ogromną siła przemawia także do nas teraźniejszych. To materiały, które należy opublikować”.
Nagroda Prezydenta Miasta Poznania za znakomity poziom edytorski, 19. Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej
Wyróżnienie w 56. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku 2015 (Dział II – Książki naukowe, popularnonaukowe – humanistyka).
Książka dostępna także jako e-book
Profil książki Mao Star na Facebooku
Recenzja Klary Sadkowskiej na portalu Niezlasztuka.net
Recenzja Kamili Leśniak w Magazynie O.pl
Recenzja na portalu Sztukater.pl
Audycja Klub Trójki poświęcona książce Mao Star. Rozmowę z autorką prowadzi Katarzyna Stoparczyk