Stefan Themerson, Franciszka Themerson

Niewysłane listy. Listy, dzienniki, rysunki, dokumenty. 1940–1942

Rok wydania 2019
Opis fizyczny 408 stron; 210 x 279 mm; oprawa miękka ze skrzydełkami
ISBN 978-83-7908-163-9
Kup

Pięknie zaprojektowana i wydana książka, przedstawia poruszający zapis dwuletniej wojennej rozłąki wybitnych artystów — Franciszki i Stefana Themersonów. Na publikację składa się 150 listów, 150 telegramów, pamiętniki Stefana, oficjalne dokumenty i rysunki Franciszki.

Franciszka i Stefan biorą ślub w roku 1931. Razem tworzą pięć filmów, w których wykorzystują eksperymentalne techniki fotograficzne, rozwijane przez Stefana od roku 1928. Jednym z wynalazków Stefana jest „stół trikowy” – statyw do aparatu, który pozwala Themersonom tworzyć ruchome fotogramy. Themersonowie uznawani są za czołowe postacie awangardowego kina w Polsce lat trzydziestych – nie tylko tworzą filmy, lecz także wydają dwa numery czasopisma „f.a.” [film artystyczny]. Tematem pierwszego numeru jest nowe kino angielskie, a drugiego – francuskie. Stefan i Franciszka odwiedzają filmowców w Londynie i w Paryżu, a wybrane prace przywożą do Warszawy.

Zarabiają na życie, tworząc książki dla dzieci – Stefan je pisze, a Franciszka ilustruje. Ich prace nie przypominają książek dla dzieci, które znamy. Nie ma w nich czarodziejów ani wróżek. Magiczne jest w nich to, co możemy znaleźć w codzienności: cegły, elektryczność, alfabet czy poczta.

W 1938 roku Themersonowie wyjeżdżają z Warszawy, by kontynuować pracę w Paryżu.

Współwydawcą książki jest Żydowski Instytut Historyczny

koncepcja całości, wstęp i komentarze:
Jasia Reichardt
opracowanie rękopisów polskich i przekład tekstów anglojęzycznych:
Joanna Błachnio
przekład opowiadania Le Dieu de la Croix-Rousse:
Anna Arno
koda: Nick Wadley

Nominacja w konkursie na książkę edytorsko doskonałą EDYCJA 

Recenzja Urszuli Pieczek w Magazynie ZNAK

wywiad__POLSKA_Dziennik_Baltycki.pdf

Recenzja H, Sroki – Mały Format