Katarzyna Rozmarynowska

Ogrody odchodzące…? (wyd. 2)

Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej 1708–1945

Seria Gdańsk. Historia i współczesność
Rok wydania 2017
Opis fizyczny 372 strony; 190×245 mm; oprawa twarda: ilustracje, faksymilia, fotografie, mapy; 25 cm
ISBN 978-83-7908-083-0
Kup

Książka Katarzyny Rozmarynowskiej to monografia poświęcona gdańskim ogrodom publicznym: promenadom spacerowym, parkom i zieleńcom, niegdyś tętniącym życiem, dziś często zapomnianym i powoli znikającym z krajobrazu miasta. Autorka przedstawia historię prawie czterdziestu miejskich ogrodów – od Błędnika (1708) po modernistyczne zieleńce z lat trzydziestych XX wieku. Czytelnik znajdzie tu również informacje o sposobie zarządzania zielenią miejską i postaciach związanych z miejscowym ruchem ogrodniczym, a także, w zarysie, tło kulturowe pojawienia się w miastach ogólnodostępnej zieleni publicznej.
Książka ma charakter naukowy, przeznaczona jest jednak dla szerokiego grona czytelników. Wszechstronny i obszerny materiał ilustracyjny (archiwalne ryciny, mapy i pocztówki oraz współczesne zdjęcia i rysunki) sprawia, że praca ta może służyć jako bogaty w informacje przewodnik po gdańskich ogrodach.
Ogrody odchodzące…? są plonem wieloletnich doświadczeń zawodowych i badań naukowych autorki, prowadzonych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej z nadzieją, że wydobycie z zapomnienia gdańskich miejskich ogrodów przyczyni się do ich ocalenia i poprawy wizerunku miasta, ponieważ, jak dowodził na początku dziewiętnastego wieku krakowski polityk, botanik i ogrodnik hrabia Stanisław Wodzicki (1764–1843), z ogrodów właśnie wysnuć można „wniosek na cywilizację narodów”.

Dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Gdańsku

Relacja z promocji pierwszego wydania książki w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (StaraOliwa.pl)

Recenzja Jakuba Knery na portalu Trojmiasto.pl

Recenzja Tomasza Struga na portalu StaraOliwa.pl

Audycja „Ogrodniczka w Radiu Gdańsk” poświęcona książce „Ogrody odchodzące…?”. Rozmawiają Katarzyna Bellingham i Tomasz Olszewski

Artykuł Rafała Borowskiego o wykładzie i książce Katarzyny Rozmarynowskiej na Trojmiasto.pl

Recenzja na blogu Jarosława Wasielewskiego – Z Wrzeszcza