PlayDead.info. Śmierć/nieśmiertelność jako pojęcia z pozoru przeciwstawne w kulturze współczesnej
Jak mówić dzisiaj o śmierci, by przywrócić ją do życia? W jaki sposób postępować, by stała się na powrót bliska, lecz na innych zasadach, uwzględniających nowe technologie i rzeczywistość wirtualną? Książka ta jest osobliwym tekstem, który powstawał na przestrzeni kilku ostatnich lat. Osobliwym, ponieważ nie jest to praca przynależna do konkretnej dyscypliny naukowej, mimo że nieraz odwołuję się do badań naukowców, artystów i specjalistów z różnych dziedzin. Źródłem inspiracji jest dla mnie wszystko, co pobudza do myślenia i prowokuje do stawiania pytań. Nie starałam się zatem formułować zasadniczych tez ani rozwiązywać i diagnozować problemów, ale jedynie niektóre odsłaniać, by w ten sposób zachować formę maksymalnie otwartą. Czy zresztą na takie pytania można udzielić prostych odpowiedzi?
Marta Frej: Mądra i przykuwająca uwagę sztuka Urszuli Kluz-Knopek pozwoliła mi zracjonalizować lęk przed śmiercią, a na śmierć spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy – zaskakująco przyjaznej.
Ewa Domańska: „Jak umierać?” – pyta w swojej błyskotliwej i wciągającej książce Urszula Kluz-Knopek. Artystka z niezwykłym wyczuciem wobec delikatnej problematyki nakreśla panoramę współczesnych sposobów postrzegania śmierci, żałoby i nieśmiertelności. Przystępnie napisana, a jednoczeście głęboko humanistyczna, publikacja zachęca do refleksji na temat dobrej śmierci i sposobów obchodzenia się z martwym ciałem. Obfitująca w zaskakujące przykłady i niekonwencjonalne opinie wartka narracja opisuje różne formy pośmiertnego funkcjonowania w sieci, wirtualne cmentarze i aplikacje, które tworzą i utrzymują duchy. PlayDead.info to książka, która pomoże przemyśleć własną śmierć. Niezbędna lektura dla każdego, kto lubi planować.