Krzysztof Pomian

Wśród mistrzów i przyjaciół

Seria Biblioteka Mnemosyne
Rok wydania 2018
Opis fizyczny 608 stron; 165x225 mm; oprawa twarda szyta nićmi
ISBN 978-83-7908-128-8
Kup

Autobiografia Krzysztofa Pomiana (ur. 1934 w Warszawie), historyka idei i filozofa kultury, jednego z najwybitniejszych postaci w polskiej i europejskiej République des Lettres.
Od „wściekłych” października 1956, Leszka Kołakowskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, poprzez rok 1968, intelektualny Paryż ostatnich dekad XX wieku, Gallimarda, „Le Débat”, Kota Jeleńskiego, „Kulturę” Jerzego Giedroycia, Solidarność, Einaudiego, Wenecję, aż po przełom roku 1989, Europę, jej narody i muzea…

„Przyjaźń zawsze odgrywała istotną rolę w moim życiu i postrzeganiu samego siebie. Nie widzę siebie bez najbliższej rodziny i bez rodziny z wyboru: przyjaciół i przyjaciółek. Kilka przyjaźni zachowałem z dzieciństwa przez wszystkie późniejsze lata. Inne nawarstwiały się stopniowo z biegiem czasu. Każdej wiele zawdzięczam. Ale szczególnie dużo zawdzięczam tym nielicznym osobistościom, które stały się dla mnie nauczycielami i wzorami. Mistrzami. Również one weszły przeważnie do kręgu przyjaciół, choć zazwyczaj z zachowaniem dystansu narzuconego ich wiekiem i pozycją.
Ta książka jest o przyjaciołach i mistrzach – ale nie tylko. Mówię też o wydarzeniach i przedsięwzięciach, w jakich uczestniczyłem, oraz o niektórych wybitnie ważnych lekturach. Tym sposobem opowiadam o sobie, nie wprost jednak, lecz pokazując własne życie rozszczepione niejako przez pryzmat konfrontacji z innymi osobami. Jest więc ta książka odmianą autobiografii – autobiografią zapośredniczoną”.
Krzysztof Pomian

Krzysztof Pomian jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska – Neptun 2018

Książka dostępna także jako e-book.

Relacja ze spotkania z Krzysztofem Pomianem w Europejskim Centrum Solidarności

Recenzja K. Lubczyńskiego – Dziennik Trybuna

Recenzja ks. J. Sochania – Nowe Książki

Recenzja R. Stobieckiego – Więź