Spotkanie z Ewą Nawrocką / "Słowacki - wielki nieobecny"

22 stycznia 2020 roku

24 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie z prof. Ewą Nawrocką wokół książki Słowacki – wielki nieobecny, która ukazała się nakładem Fundacji Terytoria Książki.

Spotkanie poprowadził prof. Bolesław Oleksowicz

Kiedy i gdzie?
24 stycznia 2019 (czwartek), godz. 15, Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny, sala 1.48


EWA NAWROCKA
Urodzona w Stanisławowie w 1942 roku, od sierpnia 1945 roku mieszkanka Gdańska. Emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2005–2008 kierownik Zakładu Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UG. Doktorat zatytułowany „Idee i obrazy mistycznej twórczości Juliusza Słowackiego” napisała pod kierunkiem Marii Janion. Autorka książki „Osoba w podróży. Podróże Marii Dąbrowskiej” (2002). Współredaktorka tomu „Czytanie Szekspira” (2004).

O KSIĄŻCE:
W roku 2009, w dwusetną rocznicę urodzin poety, stwierdzono, że wbrew powszechnemu pesymizmowi „Kordian nie chce zejść ze sceny”, co miało znaczyć, że dramaty Słowackiego utrzymują się na scenach polskich z dostateczną częstotliwością. Ale czy liczba teatralnych realizacji przekłada się na fortunne teatralnie koncepty interpretacyjne? Jestem pesymistką, stąd tytuł tej książki: Słowacki – wielki nieobecny. Nieobecny w lekturze, myśleniu, rozumieniu poza wąską grupą specjalistów. Nie jest jedyny w tym blednięciu swojego obrazu i zanikaniu własnej obecności w pamięci, wrażliwości słuchowej, poruszeniach wyobraźni w naszej współczesnej epoce, niechętnej czytaniu, słuchaniu, myśleniu…

Zgromadzone tutaj teksty, widziane z dzisiejszej perspektywy, mówią przede wszystkim o mnie jako ich autorce, a poprzez moje świadectwo czytania i rozumienia mówią też o tym, jak lektura romantyzmu, Słowackiego, Mickiewicza zmieniała się przez lata, bo też zmieniać się musiała.


Link do książki na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria -> bit.ly/Slowacki_Nawrocka
E-book -> bit.ly/Slowacki_ebook

Powrót
2020