Spotkanie z Jerzym Limonem na Uniwersytecie Gdańskim

22 stycznia 2020 roku

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Fundacja Terytoria Książki oraz Uniwersytet Gdański zorganizowały spotkanie z prof. Jerzym Limonem wokół jego najnowszej książki Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej.
Rozmowę poprowadziła prof. Olga Kubińska

Spotkanie odbyło się na Wydziale Uniwersytetu Gdańskiego w sali nr 1.47 (parter). Podczas trwania rozmowy możliwy był zakup egzemplarza książki w promocyjnej cenie.


Opis książki:
Życiorysu Williama Szekspira w tej książce nie będzie. Nie rozwiążemy zagadki Czarnej Damy ani nie ustalimy tożsamości tajemniczego pięknego młodzieńca z sonetów. Nie będziemy się zajmować ulubionym tematem żurnalistów: „kto właściwie napisał Szekspira?”. Zamiast tego o wielkim poecie i dramatopisarzu będziemy mówić jako o mistrzu słowa i żartu, zwłaszcza żartu frywolnego, będącego nie prostackim świntuszeniem dla rozbawienia gawiedzi, lecz grą słowną, która z jednej strony zaskakuje otwartością i śmiałością, z drugiej zaś wręcz oszałamia wyobraźnią oraz inwencją, a także bawi nietuzinkowym poczuciem humoru, w którym miłość niebiańska sąsiaduje z ziemską i dobrze w tym sąsiedztwie się czuje. Autor ma nadzieję, że jego książka zainteresuje nie tylko tłumaczy i reżyserów, lecz także każdego, kogo ciekawi epoka renesansu i to, w jaki sposób przekłada się ją na współczesny nam język.

Jerzy Limon
Anglista i teatrolog. Większość jego prac naukowych ukazała się za granicą; spośród nich wymienić trzeba Gentlemen od a Company. English Players in Central and Eastern Europe, c. 1590 – c. 1660 (Cambridge University Press 1985), Dangerous Matter. English Drama and Politics in 1623/24 (Cambridge University Press 1986) oraz The Masque of Stuart Culture (University of Delaware Press 1990). Książki te doczekały się blisko stu recenzji i omówień. W Polsce wydał Gdański teatr „elżbietański” (Ossolineum 1989). Publikował artykuły w wielu renomowanych pismach, jak „Pamiętnik teatralny”, „Shakespeare Survey”, „Shakespeare Quarterly”, „The Elizabethan Theatre”, „Comparative Drama”, „English Studies”, „Dialog” i „Teatr”. Tłumaczył (razem z Władysławem Zawistowskim) dramaty elżbietańskie (w tym dwie sztuki Szekspira) oraz Toma Stopparda. Jest autorem czterech powieści. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jest prezesem Fundacji Theatrum Gedanense oraz inicjatorem i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Powrót