Spotkanie z dr. Januszem Mosakowskim. Poprowadzi dr Jan Daniluk

30 sierpnia 2021 roku

W imieniu Fundacji Terytoria Książki, wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Instytutu Kultury Miejskiej, zapraszamy na spotkanie z tłumaczem serii Danzig w Gdańsku dr Januszem Mosakowskim. Rozmowa poświęcona będzie książce Reportaże z wolnego miasta, a poprowadzi je dr Jan Daniluk.

Kiedy i gdzie?

30 września 2021 r., godzina 18:00

W Instytucie Kultury Miejskiej – Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk. Liczba miejsc w sieni IKM ograniczona.

Spotkanie odbędzie się hybrydowo: transmisja do obejrzenia na Facebooku Instytutu Kultury Miejskiej.

Zobacz wydarzenie na Facebooku, klikając tutaj. Książka do zakupu dostępna w tym miejscu.

Opis książki:

Richard Teclaw – podpisujący artykuły pseudonimem Ricardo – był jednym z najpopularniejszych gdańskich dziennikarzy okresu międzywojennego. W swych tekstach poruszał różnorodne tematy, najczęściej skupiał się jednak na sprawach kryminalnych i sądowych. Pisał o drobnych cwaniaczkach i prawdziwych łotrach, o naiwnych pannach i starych szlorach, o hodowcach gołębi, złośliwych urzędnikach czy hazardzistach. Nie interesowali go wielcy panowie ani bogate damy – zawsze pozostawał blisko ludzi zwyczajnych. Zgodnie z socjaldemokratycznymi przekonaniami sprzeciwiał się niesprawiedliwości, stawał po stronie słabszych i odważnie krytykował nieuczciwych sędziów, za co zapłacił niejedną grzywnę.

Biogram tłumacza:

Dr Janusz Mosakowski – założyciel i kierownik pracowni literaturoznawczej przy IFP UG „Literackie Trójmiasto”. Członek Pracowni Badań nad Biblią w Literaturze Polskiej i Polskim Filmie, Pracowni Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG, Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku oraz Instytutu Kaszubskiego, certyfikowany przewodnik trójmiejski.

Biogram prowadzącego:

Dr Jan Daniluk – historyk, Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Wcześniej pracował m. in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią ziem polskich wcielonych do Rzeszy w latach II wojny światowej oraz dziejami Prus Wschodnich (1933-1945). W szerszej perspektywie bada SS, SA, policję doby Trzeciej Rzeszy i jeńców wojennych w niewoli niemieckiej. Interesuje się również historią kolonializmu, w szczególności niemieckiego (1884-1919).

Powrót